İade Şartları

Satın aldığınız ürünlerle ilgili bir şikâyetiniz olduğunda, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 3 gün içerisinde destekhepiyo.com’a mail atarak ya da 0850 308 32 25 telefon numarasını hafta içi 08.30-17.30 saatleri arasında, Cumartesi günleri ise 08.30-16.00 saatleri arasında arayarak aşağıdaki koşullar dâhilinde iade edebilirsiniz. Pazar günleri telefon görüşmesi yapılmamaktadır. Çalışma saatleri içerisinde whatsap destek hattı üzerinden bizlere ulaştığınız taktirde hasarlı ürün/iade talebi işlemleri aynı gün işleme alınır. Çalışma saatleri dışında gerçekleşen talepler bir sonraki gün işleme alınabilecektir.

Eğer iade sebebiniz aşağıdaki koşullara uyuyorsa, bu kapsamda iade etmek istediğiniz ürünü geri gönderirken herhangi bir “Kargo Bedeli” ödemezsiniz, Sürat KARGO’ya "Karşı Ödemeli" olarak teslim etmeniz yeterlidir.

İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.

İademi nasıl yapacağım?

Ürünlerinizi kullanılmamış olması koşuluyla, teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde imzalı faturası ile birlikte iade edebilirsiniz.
Siparişinizde hasar ya da kusur tespit ettiğinizde iade & değişim talebinde bulunabilirsiniz.

İade süreci nasıl işliyor?
Ürünün hasarlı (kargo tarafından verilen tutanak formu istenecektir) ve kusurlu olması durumunda iade etmek istediğiniz ürünü imzalı faturası ile birlikte, fatura üzerinde nedenini belirterek Yeşiltepe mahallesi 165 sokak No:3/3 Ayazağa Sarıyer/İSTANBUL adresine göndermeniz halinde işleme alınacaktır.
Ürün faturasının üzerine iade nedeninizi belirtmeli ve fatura iade etmek istediğiniz ürün ile birlikte göndereceğiniz paketin içine konulmalıdır.
Ürününüzü iade etmeden önce, support@hepiyo.com adresine ürün fatura numarası ve sipariş numaranızı içeren bir e-posta atmanız gerekmektedir. Yada site üzerinden iletişim Destekten iade işlemlerinizi başlatabilirsiz.
Almış olduğunuz ürünleri, anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz kargo dışındaki kargo firmaları ile gönderilen iadelerin kargo ücreti müşterimize aittir.

İadeniz öncelikle hepiyo.com müşteri temsilcisi tarafından incelenecek, yukarı da belirtilen şartlara uygun olup olmadığı belirlenecektir.
İade prosedürüne uygun olan ürünlerin iadesi onaylanır ve ürün ücreti 5 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılır. Bu 5 iş günü süre hepiyo.com’nin iade ettiğiniz ürünü teslim alması ile başlayacaktır.

Ürün faturası kurumsal firma adına düzenlenmiş ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, ürün birim fiyatı + KDV şeklinde kesilmiş “iade faturası” ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. İade faturası gönderilmediği takdirde iade işlemi tamamlanamayacaktır.

NOT: İade etmek istediğiniz ürün incelenmesi için, gerekli görülen durumlarda, markanın yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya kontrol için gönderilir. Ürün iade işlemleri ile ilgili olarak sadece hepiyo.com ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

Ürünümü nasıl değiştirebilirim?
Ürün değişim işlemi sadece ürünün hasarlı olması durumunda (kargo tarafından verilen tutanak formu istenecektir) ve kusurlu olması durumunda birebir aynı ürünle yapılabilmektedir. Farklı bir ürünle değişim işlemi yapılmamaktadır.

Sipariş edilen ürünün aynı fiyat ve kategoride olsa dahi başka bir ürünle değişimi kabul edilmemektedir.

Müşteri tarafından birebir ürün değişimi kabul edilmediği durumlarda, iade işlemi gerçekleştirilir.
Ürün değişim işlemi ürün, hepiyo.com tarafından teslim alındıktan ve gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra 7 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Değişim gönderileriniz firmamızın anlaşmalı olduğu kargo firması ile müşteri tarafından ödemeli olarak yapılacaktır.

İade hangi durumlarda kabul edilemez?

Teslim tarihinden itibaren 14 gün geçmesi,
Ürün hediyesinin ürünle birlikte iade edilmemesi (hediye ürün promosyonları),
Herhangi bir nedenle ambalajı açılmış ve kullanılmış ürün gönderimi Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler,
Kullanım hatası nedeniyle hasar görmüş ürünler için iade ve değişim yapılmamaktadır.

Hasarlı sipariş teslimatlarında ne yapmalıyım?
Kargo şirketi tarafından teslim edilmek istenen paket/koli; yırtık, ezilmiş, açılmış veya ıslak ise teslim almayınız.
Kargo formunu imzalamadan, kargo görevlisinden “kargo hasar tutanağı” talep ediniz.

hepiyo.com müşteri hizmetlerini arayarak (0850 308 32 25) ya da support@hepiyo.com adresine yazılı bildirerek durumdan haberdar ediniz.

Tutanak tutulmadan teslim alınan, hasarlı ve eksik bildirimleri firmamız tarafından değerlendirilmemektedir.

Bundan sonraki süreci bankanızdan takip edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: İADE ÜRÜNLERİNİZİ MUTLAKA İADE SEBEBİNİZİ BİLDİREN BİR NOT EKİ VE ORİJİNAL AMBALAJINDA VE FATURANIN ASLI İLE BİRLİKTE AŞAĞIDA BELİRTİLEN ADRESE GÖNDERİNİZ.

Hepiyo
Adres: Demirciler mah. Zübeyde hanım cad. Ankaralı apt. No:31 daire:1 Merkez/Bartın
Tel: 0850 308 32 25
Vergi No: 0670937869

Genel iade şartları şunlardır:

İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilemez.
İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe/not göndermeniz gerekmektedir.
Satın aldığınız süt ve süt ürünleri grubu ürünlerini uygun koşullarda saklamadığınız taktirde meydana gelen bozulma durumlarında iade talebi alınmamaktadır.
Satın alınan süt ürünlerini uygun koşullarda bekletip 10 gün içerisinde tüketmeniz önerilir, bu süre içerisinde tüketemeyeceğiniz ürünleri dondurucu dolapta beklenmeniz gerekiyor. Bu ve benzeri gecikmelerden kaynaklı gelişen bozulma durumunda iade talebi alınmamaktadır.
İade etmek istediğiniz ürün/ürünler ayıplı ise ürünü kargo görevlisi yanında kontrol ederek tutanak tutturmanız ve teslim almamanız gerekmektedir. Bu takdirde kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Diğer durumlarda ise kargo ücreti ALICIYA aittir.