Kışın Güçlü Bir Bağışıklık İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Kışın Güçlü Bir Bağışıklık İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Özellikle kış aylarında iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmak çok daha önemlidir. Birçok sebeple yaz aylarına göre daha yoğun geçen kış aylarında hasta olmak daha kolay olduğu gibi buna istinaden de iyileşmek zor olur. Bu sebeple yoğun kış aylarını hastalığa yakalanmadan geçirmek için tükettiğiniz besinlere dikkat etmekte fayda var. İşte kışın güçlü bir bağışıklık için tüketilmesi gerekenler:

Kestane Balı

En değerli bal türleri arasında yer alan kestane balı, koyu bir kıvama sahip olmasının yanı sıra ayrıca diğer bal türlerine göre daha acıdır. Halk arasında her derde şifa olarak anılan bu bal türünün sahtesini üretmek çok zordur. Bu sebeple genelde piyasada organik kestane balı bulunur ve bu balların fiyatı da diğer ballara göre biraz daha fazladır.

Kestane balının sağladığı en büyük avantaj, diğer bal türlerine göre en az 2 kat fazla demir içermesidir. Yani düzenli olarak kestane balı tüketerek kalp hastalıklarından kaçınabilirsiniz. Ayrıca bu bal türü, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bu sayede kestane balı sayesinde kış hastalıklarına karşı daha korunaklı olabilirsiniz.

Kestane balı, yılın belli dönemlerinde 1 veya 2 defa üretilmektedir. Ortalama 2 ay içinde piyasaya sürülen kestane balı, Haziran aylarında yoğun çalışan arılar sayesinde bu denli kısa sürede üretilmekte ve hemen ardından piyasaya sürülmektedir.

Son olarak kestane balı, kanser hastaları tarafından da sık sık tüketilmektedir. Kestane balı, düzenli tüketim sayesinde vücudu kansere karşı korumakta ve dirençli hale getirmekte. Kanser hastaları, düzenli bir şekilde kestane balı tüketerek hastalığın ilerlemesini önleyebilir.

Sıvı Propolis

Sıvı propolis, en önemli bitkisel şifa kaynaklarından bir tanesidir. Propolis, arıların bal yaparken bitkilerden ürettiği bir üründür. Arılar tarafından genelde kovan temizliği için kullanılan propolis'in insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Rengi, arıların bal ürettiği bitkiye göre değişiklik gösteren propolisin M.Ö 350 yıllarında da kullanıldığı tespit edilmiştir.

En güçlü antibiyotik kaynaklarından biri olan propolis, mikropları ve çeşitli diğer organizmaların vücuda girmesini engeller. Ayrıca bağışıklık sistemini de koruyabilen propolis sayesinde grip gibi kış hastalıklara yakalanmanız oldukça zor olacaktır.

Propolisin birden fazla tüketim yöntemi vardır ve bu yöntemler arasında en ünlü olanı damla yöntemidir. Sıvı propolis, genelde damla olarak kullanılır ve diğer besinler ile karıştırılarak tüketilmektedir. En çok su, süt ve yoğurt gibi besinler ile karıştırılarak tüketilen sıvı propolis, vücudu çeşitli mikroplardan koruyan bir yapıya sahip olmasının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Sıvı propolis, en çok diyet yapanlar tarafından kullanılmaktadır. Tüketim sonrası vücutta tokluk hissi yaratan sıvı propolis, diyetisyenlerin de sık sık önermesi ile popüler olmaya başlamıştır. Eğer kilo vermek istiyorsanız, sıvı propolisi düzenli olarak diğer besinler ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Özellikle güne başlamadan önce tüketilen sıvı propolis, sizi gün boyunca tok ve zinde tutacaktır.

Karadut Pekmezi

En faydalı pekmez türlerinden birisi olan karadut pekmezi, birçok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Özellikle grip ve nezle gibi kış hastalıklarına iyi gelen karadut pekmezi, lezzetli olduğu için de çok tercih edilmektedir.

Tam bir karbonhidrat deposu olan karadut pekmezi, sporcular ve diyet yapan kişiler tarafından da sık sık tüketilmektedir. Karadut pekmezinin insan vücuduna en büyük faydası ise kansızlığı gidermesidir. Eğer çeşitli vitaminler vb. kullanarak kansızlığa bir çözüm bulamıyorsanız bir de günde 1 kaşık karadut pekmezi tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Tabii karadut pekmezinin insan vücuduna faydaları bunlarla bitmiyor. Bağışıklık sistemini koruması ile ünlü olan karadut pekmezi sayesinde kış mevsimini hiç hasta olmadan atlatmak mümkün. Bilindiği üzere kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıklar çok daha çabuk bulaşıyor. Özellikle yapılan araştırmalara göre kış ayında her 10 insandan 7'si grip gibi hastalıklara yakalanıyor.

Bu noktada ise devreye karadut pekmezi giriyor. Karadut pekmezi, içerdiği yüksek değerde vitamin ve mineraller ile vücuda mikrop girmesini önlüyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu çeşitli hastalıklardan da koruyor.

Son olarak bağırsakları çalıştırıcı özelliğine de sahip olan karadut pekmezi sayesinde çeşitli sindirim sorunlarının üstesinden kolayca gelebilmeniz mümkün. Her gün 1 ya da 2 kaşık karadut pekmezi tüketerek vücudunuzu daha donanımlı hale getirebilirsiniz.

Kurutulmuş Cennet Hurması

Kurutulmuş cennet hurması, kış aylarının en vazgeçilmez besinlerinden bir tanesi. Normal bir şekilde de tüketilebilen cennet hurması, kurutulduğunda hem daha lezzetli oluyor hem de sahip olduğu besin değerlerini kaybetmiyor.

Kurutulmuş cennet hurmasının faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çok. Özellikle bağışıklık sistemini bir hayli güçlendirmesi ile bilinen kurutulmuş cennet hurması sayesinde kış aylarını lezzetli bir şekilde hastalıklara yakalanmadan geçirmek mümkün.

Bunun dışında kurutulmuş cennet hurması, yüksek derecede C vitamini içermektedir. Eğer vücudunuzda yeteri kadar C vitamini yoksa düzenli şekilde kurutulmuş cennet hurması yemenizde fayda var. Bunların dışında kurutulmuş cennet hurmasında zengin oranda bakır, potasyum, mangan ve fosfor da bulunmaktadır. Yani insan sağlığı için önemli olan neredeyse her içerik, kurutulmuş cennet hurmasında bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra kurutulmuş cennet hurması, mide ve bağırsak sorunlarına da direkt olarak etki etmektedir. Eğer çeşitli mide hastalıklarınız var ise düzenli bir şekilde kurutulmuş cennet hurması tüketerek kısa sürede iyileşebilirsiniz.

Ayrıca eğer diyetteyseniz de hiç endişe etmeden cennet hurması tüketebilirsiniz. Ortalama bir kurutulmuş cennet hurmasının kalori değeri 15 ila 30 arasındadır. 100 gram kurutulmuş cennet hurmasında ise yaklaşık 275 kalori bulunur. Ortalama 50 gram kurutulmuş cennet hurmasının zaten yeterince doyurucu olduğu düşünülürse, 100 gram size fazlasıyla yetecektir. Yani kurutulmuş cennet hurması ile 400 kaloriyi bile aşmadan sağlıklı tarifler hazırlayabilirsiniz.

newsletter image
Hepiyo'yu seviyor musunuz?

Hepiyo'nun bültenine şimdi abone ol! En yeni kampayalardan ve indirimlerden ilk sizin haberiniz olsun!

Size yalnızca Hepiyo ile ilgili bilgileri göndereceğiz.