Kurutulmuş Cennet Hurması Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş Cennet Hurması Faydaları Nelerdir?

Cennet hurması yani bir diğer adı ile Trabzon hurması olarak bilinen bu sağlıklı besin lif açısından oldukça zengindir. 100 gr kadar cennet hurmasının içeriğinde 3,6 gr lif bulunmaktadır. Antioksidan açısından oldukça zengin olan bir besindir. 

Cennet hurması faydaları araştırıldığında sayısız madde çıkar. Ancak sağlık açısından ne kadar yararlı olduğunu daha net bir şekilde anlayabilmek için içerisinde bulunan vitaminleri bilmek gerekir. Trabzon yani cennet hurmasının içerisinde fazlaca potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır mineralleri bulunur. Gün içerisinde tüketilmesi gereken sağlık için oldukça yararlı bir besindir. 

Cennet hurması sarı ya da turuncu renklerinde olabilir. Ham olan cennet hurması daha çok sarı renklerde olurken olgunlaşmış cennet hurması ise turuncu renkte olur. İçerisinde A, 
B1, B2 ve B3 vitaminlerinin tanımda C vitamini de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan tüm vitaminler vücut fonksiyonları açısından önemlidir. 

Cennet hurmasının içerisinde bulunan A vitamini gözlerin ve dişlerin sağlığına önemli oranda katlı sağlar. Bununla birlikte güçlü bir antioksidandır. 

Cennet hurmasının içerisinde bulunan B vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesi aşamasında yardımcıdır. B1 vitaminin vücuda alınmadı sonucunda enerji ortaya çıkar. Ayrıca bunun yanında kalp sağlığına da katkı dağlayan vitamin değerine sahip bir besindir. 

İçerisinde bulunan B2 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda etkilidir. Kansızlık sorumu olan kişiler için önemli bir besin takviyesi olacaktır. 

Cennet hurmasında  bulunan B3 vitamini ise vücudun enerjik kalmasını sağlar. Sonuç olarak yorgunluk ve bitkinlik daha minimum seviyeye düşer. 

Cennet hurması içerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Pek çok kişi C vitaminin faydalarını bilir. Ancak C vitamini yalnızca bağışıklık sistemini değil aynı zamanda dillerin yapısını, kasları ve kemikleri de besler. Aynı zamanda kolayken üretimine de katkıda bulunur. 

Kurutulmuş Cennet Hurması Faydaları

Kurutulmuş cennet hurması ile kilo verilebilir. Cennet hurmasının içerisinde çok az yağ bulunurken pek çok sayıda vitamin bulunmaktadır. Karbonhidrat açısından da oldukça düşük değerlere sahiptir. Yani diyet yapan ya da yapmak isteyen kişilerin diyet listesinde bulunması gereken bir besindir. Ancak tabii ki sadece cennet hurması tüketerek muhteşem seviyede kilolar vermek mümkün değildir. Cennet hurması yalnızca bir öğün olarak tüketilebilir ve vücudun gereksinimlerini karşılar aynı zamanda bir süre tok kalmanızı sağlar. 

Cennet hurması hemoroid hastalığına da iyi gelmektedir. Aşırı derecede kanama yaşayan kişilerin kanamalarının kontrol edilmesinde önemli bir yere sahiptir. 

Sindirim sisteminizi de cennet hurması sayesinde düzenlemeniz mümkün. İçerisinde yüksek oranda lif bulunur ve bu lifler sayesinde bağırsak hareketleri fazlalaşır. Lif oranı olarak yüksek seviyeye sahip besinlerim düzenli bir şekilde tüketilmesi bağırsak sorunu yaşayan kişilere iyi gelebilir. Sonuç olarak kişiler sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olur. Cennet hurmasının içerisinde bulunan bileşenler sayesinde ishal gibi rahatsızlıklardan kurtulmakta mümkün hale gelir. Yani sindirim sisteminin sağlıklı kalması için etkili bir besindir. 

Cennet hurması aynı zamanda şeker hastalığı için de oldukça faydalı bir besindir. Diyabet hastalığıma sahip olan kişilerde sürekli acıkma durumu görülür. Cennet hurmasında fazlaca lif bulunduğu için de acıkma seviyesi bir süreliğine dizginlenebilir. Şeker hastaları tarafından tüketilebilen bir besindir. Kandaki şeker seviyesini düzenler.

Cennet hurmasında bulunan düşük sodyum değerler sayesinde hipertansiyona karşı etkili bir besindir. 

Kanser hastalığına karşı da iyi gelir. Zengin bir antioksidandır. Cennet hurmasının içerisinde bulunan A vitamini ile birlikte shibuol ve betulinik asit kanserle mücadele eder. 

Karaciğerin temizlenmesi için cennet hurması önemlidir. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde karaciğeri temizler. Toksik madde etkisini de azaltır. Bununla birlikte cennet hurmasında bulunan yüksek potasyum miktarı sayesinde ve şeker içeriğinin bulunmasından dolayı enerji veren bir besindir. Günde 1 tane tüketilebilir. Yorgunluk ve stresi de engeller.  

Sağlık açışımdan yararlı antioksidanlar bulundurur. İçerisinde bulunana vitaminler sayesinde çeşitli hastalıkların önüne geçilebilir ve vücudun savunma sistemini koruma altına alır.  

Cennet hurması önemli bir C vitamini içeren besindir. C vitamini herkesin bildiği üzere vücudu bakterilere, enfeksiyonlara karşı korur. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. 

Potasyum, mangan, bakır ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip bir besindir. İçerisinde bulunan bakır bileşeni bağışıklık sistemini destekler. Vücudun savunma mekanizmasında etkilidir. Ayrıca bakır kan hücresi yapımına da katkı sağlar. 

Mide ve bağırsakta oluşan sorumlara cennet hurması sayesinde son verebilirsiniz. Lif oranı oldukça yüksek bir besin olduğu için mide bağırsakta oluşacak sorunların önüne geçer. 

Yüksek oranda lif değerlerine sahip olan cennet hurması hipertansiyonu engeller. Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur ve hastalıklara karşı koruyucudur.

Cennet hurması kurusu çok yenirse ne olur? 

Bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar ancak düzenli olarak tüketilmesi çok fazla tüketilmesinden daha iyi olacaktır. Her besin gibi cennet hurmasının da fazlası zarar verebilir. 

Cennet hurması günde ne kadar tüketilmeli?

Cennet hurması mevsiminde gün içinde bir tane tüketilmesi sağlıklı olacaktır ancak diyanet hastalarının bir öğünde yarım cennet hurması tüketmesi daha sağlıklıdır. 

Kurutulmuş cennet hurması nasıl kullanılır?

Kurutulan cennet hurmaları kurutulmuş hali ile tüketime uygundur. Ya da hurma ile birlikte ceviz, badem gibi sevilen kuruyemişler tercih edilebilir. 

Kurutulmuş cennet hurması nerelerde kullanılır?

Kuru cennet hurması mutfakta pek çok alanda kullanılabilir. Ekmek ya da pasta yapımımda kullanımı dikkatleri çeker. Ara öğün olarak yalnızca yoğurt ile beraber de tüketilebilir. 

Cennet hurması kimler yiyemez?

Diyabet hastası olan kişilerin fazla tüketmemeli önerilir. Çünkü vücuttaki şekerin yükselmesine sebep olur. 

newsletter image
Hepiyo'yu seviyor musunuz?

Hepiyo'nun bültenine şimdi abone ol! En yeni kampayalardan ve indirimlerden ilk sizin haberiniz olsun!

Size yalnızca Hepiyo ile ilgili bilgileri göndereceğiz.