Online Alışveriş Yaparken Güvende Kalma Rehberi

Online Alışveriş Yaparken Güvende Kalma Rehberi

Dijitalleşmenin gelişmesi ile birlikte online alışveriş, artık günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. Birçok insan, alışveriş yapmaya yeteri kadar zaman ayıramadığı için hızlı bir şekilde internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. Tabii online alışveriş, her ne kadar zaman ve pratiklik konusunda avantajlı olsa da buna eşdeğer şekilde çeşitli tehlikeler de barındırıyor. İşte online alışveriş sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

Anti - Virüs Programı Sanıldığından Daha Önemli

Eğer sık sık bilgisayar üzerinden online alışveriş yapıyorsanız, anti virüs programınızın aktif olduğundan emin olmalısınız. Bilindiği üzere internette sadece gezinirken bile çeşitli tehlikler ile karşı karşıya kalmak mümkün. Bu tarz durumlarda devreye anti - virüs programları giriyor. Tabii kullandığınız anti virüs programının lisanslı olması, tehlikelerden korunmanız açısından daha önemlidir. Online alışveriş yaparken anti virüs programı kullanmak, kişisel bilgilerinizin istenmeyen ellerin eline geçmesini önler.

Her Zaman Kredi Kartı Kullanılmalı

Bilindiği üzere internetten alışveriş yapmak oldukça basit. Durum böyle olunca da bazen bir tarayıcı üzerinde sörf yaparken karşımıza çıkan reklamlar, bizi kendine çekebiliyor. Sadece tek bir tık ile alışveriş yapabilmenin mümkün olduğu durumlarda her alışveriş sitesi için aynı kartı kullanmamakta fayda var. Oluşabilecek herhangi bir aksilik durumunda kredi kartı bilgileriniz, yabancıların eline geçebilir. Eğer çok güvenemediğiniz bir site üzerinden alışveriş yapacaksanız, sanal ya da banka kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Telefonlar Kişisel Bilgiler ile Özdeşleşmiş Durumda!

Yapılan araştırmalara göre çoğu insan, online alışveriş yaparken telefon kullanmayı tercih ediyor. Telefonlar da artık neredeyse her insanın günlük yaşamında yer aldığı için çoğu kişisel bilgi, telefonlarda yer alıyor. Durum böyle olduğu için aslında tehlike her an kapımızda.

İnternette alışveriş yapılabilecek harika mağazalar olduğu gibi sahte ve zararlı mağazalar da mevcut. Doğal olarak bunca mağaza arasında yanılmak oldukça normal. Aynı zamanda sahte mağazalar kadar teleofonunuza bulaşabilen kötü amaçlı yazılımlar da mevcut. Bu yazılımlar, telefonunuza bulaştıktan sonra not defterinde bulunan bilgilere kadar neredeyse her şeye erişim sağlayabiliyor.

Yani kişisel telefonunuzda ne kadar bilgi var ise, o kadar zarar görebilirsiniz. Bu gibi sebeplerden dolayı sanıldığı kadar masum olmayan telefonlarda daha az veri bulundurmanızda fayda var. Kısacası Online alışveriş yaparken kişisel veriler kontrol altına alınmalı.

Farklı Platform ve Aynı Şifre

Bilindiği üzere kişisel telefon ve bilgisayarlarımızda kullandığımız birçok hesap bulunuyor. Bu hesaplar için aynı şifreyi kullanmak, sanıldığından çok daha tehlikelidir. Herhangi bir platformda yer alan hesabınızın çalınması ve şifrenizin deşifre olması, diğer hesaplarınızın da çalınmasına yol açabilir. Her ne kadar günlük hayatta kullanılan uygulama sayısının çok fazla olduğu düşünülse de her biri için farklı bir şifre ve e mail adresi belirlemekte fayda var. Bunun için bolca ilham bulmanız gerekebilir ve doğal olarak biraz uğraşmanız da gerekecek fakat güvenliğiniz açısından tüm bunlara katlanmanız, sizin açınızdan iyi olacaktır.

Online Alışverişe Özel E - Mail Adresi

Online alışveriş sırasında kullanılan kişisel e mail adresi, tehlikeli olmasının yanı sıra rahatsız edici spam mesajlara maruz kalmanıza da neden olabilir. Asıl hesabınızı kullanarak yaptığınız kişisel hesabınıza gelen önemli mesajlar arasından reklam ve promosyon mesajlarını ayıklamak uğraştırıcı olacaktır.

Tabii bu tarz reklam ve promosyonlar, bazen kişiye kendisine doğru da çekebiliyor. Eğer alışveriş yaptığınız yerlerden gelen reklam ve promosyonlara ilgi duyuyorsanız, sadece online alışverişler için kullanacağınız bir e - mail adresi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu sayede kimlik hırsızlığının da önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Artık Herkes Yorum Yapabiliyor!

Buna robotlar da dahil. İnternet alışverişi sırasında en çok dikkat edilen unsurlardan bir tanesi, daha önce alışveriş yapmış diğer kullanıcıların satıcıya verdiği yorumlardır. Herhangi bir satıcıdan herhangi bir ürün satın almak isteyen kişiler, bu referanslara bakarak tam anlamı ile karar vermektedir.

Tabii her ne kadar durum böyle de olsa artık bot olarak tabir edilen sahte hesaplar da satıcıyı öne çıkartmak adına gerçek olmayan 5 yıldızlı yorumlar yapabiliyor. Bu gibi durumlarda da ürünün ve satıcının iyi olduğunu düşünen gerçek, potansiyel müşteriler yorumları görerek ürünü satın alıyor ve sonrasında pişman olabiliyor.

Bu yüzden bot yorumları anlayıp, ona göre satın almak daha faydalı. Bot yorumlar artık hemen hemen her yerde mevcut fakat bu yorumları deşifre etmek oldukça kolay. Basit bir örnek olarak, bir satıcıya yapılan her yorum olumlu, 5 yıldızlı olamaz. Elbet yorumlar arasında 4.9 puanlı olsa bile farklı bir yorum bulunur. Ayrıca bot yorumlar genelde kısa ve abartılı olmaktadır.

Cazip Fiyatlara Aldanmayın

İnternette birçok farklı online mağaza bulunuyor ve maalesef ki her mağazanın amacı ticaret yapmak değil. Bazı online mağazalar, insanları tuzağa düşürmek amaçlı kurulmuştur. Örneğin hemen hemen herkesin e - mail adresine daha önce alışveriş yapmadığı mağazalardan farklı mesajlar gelebilmekte.

Bu tarz mesajlarda yer alan internet sitelerinde son model telefonların piyasa fiyatından çok daha aşağı olduğu görülmektedir. Tabii bu tarz sitelerde sadece telefon değil oldukça ucuz farklı teknolojik aletler de bulunmakta. İnsanlara bir hayli uygun ve cazip gelen bu fiyatlar, aslında tamamen kullancıyı aldatmak adına hazırlanmıştır.

Bu gibi sebeplerle dolandırılmamak için piyasa fiyatının çok altında olan ve güvenilirlikten uzak kalan e - ticaret sitelerinden uzak durmakta fayda var. Her ne kadar bu siteler kendini çok kolay ele verse de maalesef bu tuzağa düşen insanların sayısı hala fazla. Bu sebeple her zaman ucuz fiyata yönelmemek iyi olacaktır.

newsletter image
Hepiyo'yu seviyor musunuz?

Hepiyo'nun bültenine şimdi abone ol! En yeni kampayalardan ve indirimlerden ilk sizin haberiniz olsun!

Size yalnızca Hepiyo ile ilgili bilgileri göndereceğiz.