Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında sık sık tüketilen pekmezin faydaları saymakla bitmiyor. Eski zamanlardan beri içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde birçok insan tarafından şifa kaynağı olarak bilinen pekmez, birçok kış hastalığına iyi gelmektedir. Yüksek antioksidan değeri sayesinde kış aylarında koruyucu olarak görev yapan pekmezin birçok çeşidi vardır. İşte en faydalı pekmez türleri:

Karadut Pekmezi

En faydalı ve lezzetli bitkilerden biri olan karadut, özellikle yoğun olarak K ve C vitamini içermektedir. Karadut gibi çeşitli meyve ve bitkilerden elde edilen pekmezler ise genelde diğer pekmez türlerine göre çok daha sağlıklı olmaktadır. Karadut pekmezi, diğer pekmez türlerine kıyasla daha koyu bir renge sahip. Tabii karadut pekmezinin bu koyu renginin altında büyük bir lezzet bulunuyor.

Birçok uzman tarafından adeta şurup olarak adlandırılan karadut pekmezi, özellikle kimyasal gıdalardan uzak kalmak isteyenler açısından büyük önem taşıyor. Karadut pekmezinin faydaları tabii ki saymakla bitmez fakat bu pekmez türünün sağladığı en önemli avantaj, kansızlığı gidermesi. Bu sebeple özellikle çocuk doktorlarının ebeveynlere sık sık karadut pekmezini önerdiklerine rastlayabilirsiniz.

Karadut pekmezinin bir diğer faydası ise ağız içinde oluşan yaralara iyi gelmesidir. Bir antibiyotik kadar güçlü olan karadut pekmezi, ağız yaralarından dolayı konuşmada, diksiyon da sorun yaşayan kişiler tarafından sık sık tüketilmektedir.

Son olarak karadut pekmezi, gün içinde enerjiden yoksun, çok yorgun hisseden kişiler tarafından düzenli olarak kullanılmalıdır. Karadut pekmezinin çeşitli enerji veren hap vb. ürünlerden çok daha faydalı olduğu bilinmektedir. Eğer gün içinde çok yorgun düşüyorsanız, her gün 1 kaşık karadut pekmezi tüketerek kısa sürede bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Elma Pekmezi

Bilindiği üzere elma, en çok sevilen meyveler arasında yer almaktadır. Yeşil veya kırmızı denmeden, neredeyse her kesim tarafından tüketilen elma, pekmez olarak tüketildiğinde çok daha faydalı olmaktadır.

Elma pekmezi, diğer pekmez türlerine karşı daha az şeker içerdiği için özellikle şeker hastaları ve sağlıklı beslenen kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmektedir. Bunun dışında fitokimyasal bir özelliğe sahip olan elma pekmezi, içerdiği antioksidanlar ile de vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Tabii zararlı toksinlerin, vücuttan yavaş yavaş atılması ile birlikte cildiniz daha güzel olmaya başlayacaktır.

Uzmanlar tarafından açıklanan bilgilere göre kalp dostu olan elma pekmezi, bünyesinde bulundurduğu birçok yararlı içerik sayesinde daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanıza yardımcı olur. Tabii elma pekmezinin çok tüketilmesi, çeşitli yan etkilere neden olabileceği için günde 2-3 kaşıktan fazla tüketmemenizde fayda var.

Bunların dışında elma pekmezi, bağışıklık sisteminin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Eğer bağışıklık sisteminiz kontrolünüz altında değilse her gün 1 kaşık elma pekmezi tüketerek midenizin daha kolay sindirim yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca elma pekmezinin faydaları bunlarla da bitmiyor; tansiyon hastaları tarafından da sık sık tüketilen elma pekmezi, tam bir tansiyon düşürücü olarak biliniyor. Eğer tansiyonunuz belli aralıklar ile yükseliyor ise elma pekmezini düzenli bir şekilde tüketerek tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz. Tabii tansiyon hastaları, elma pekmezi tüketmeden önce bir doktora başvurmalıdır.

Üzüm Pekmezi

Üzüm pekmezine en çok kahvaltı sofralarında rastlanmaktadır. Bunun nedeni ise bu pekmez türünün diğer pekmez türlerine göre çok daha lezzetli olmasıdır. Tabii üzüm pekmezinin tek numarası lezzetli olması değil. İçerdiği güçlü antioksidan ve vitaminler ile birçok kış hastalığına iyi gelen üzüm pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor.

Bunların dışında üzüm pekmezi, daha çok çeşitli cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Örneğin sivilce sorununuz varsa, her gün 1 kaşık üzüm pekmezi tüketerek sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Kemik ve saç sağlığına da iyi gelen üzüm pekmezi, yoğun bir iş hayatınız var ise sizleri stresten de koruyacaktır.

Üzüm pekmezi sporcu besini olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise bu pekmez türünün diğer pekmez türlerine göre çok daha fazla karbonhidrat içermesidir. Ayrıca tadının lezzetli olması, üzümün sahip olduğu doğal şekerden kaynaklıdır. Yani oldukça sağlıklı olan üzüm pekmezi, tatlı krizlerinin de 1 numaralı kahramanıdır.

Son olarak çocukların zeka gelişimine de faydası olan üzüm pekmezi, çocuk doktorları tarafından ebeveynlere sık sık önerilmektedir. Yapılan araştırmalara göre her gün 1 kaşık üzüm pekmezi tüketen çocuklar, tüketmeyen çocuklara oranla gün içinde daha zinde ve enerjik oluyor.

Keçiboynuzu Pekmezi

Sahip olduğu zengin besin içeriği sayesinde her alanda adından sık sık bahsettiren keçiboynuzu pekmezi, en faydalı pekmez türleri arasında yer almaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi açısından oldukça değerli olan keçiboynuzu pekmezi, kış aylarında düzenli tüketim şartı ile vücudu grip ve nezle gibi hastalıklardan korumaktadır.

Düşük yağ ve şeker oranına sahip olan keçiboynuzu pekmezi, yüksek derecede lif ve antioksidan içerdiği için diyet yapanların listesinden neredeyse hiç eksik olmamaktadır. Özellikle kilo vermeye direkt olarak yardımcı olduğu için diyetisyenler tarafından sık sık önerilmektedir.

Bunların dışında keçiboynuzu pekmezi, doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Bu pekmez türü sayesinde çeşitli kalp hastalıklarından korunabilir ve damar tıkanıklıklarının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca keçiboynuzu pekmezinin tadı da iyi olduğu için bütün bunları lezzetten ödün vermeden yapmak çok değerli.

Tabii kalsiyum bakımından da çok zengin olan keçiboynuzu pekmezi, kemik gelişimine doğrudan katkı sağlamaktadır. Ebeveynler tarafından çocuklar için sık sık tercih edilen keçiboynuzu pekmezi, yaşlılar açısından da oldukça faydalıdır çünkü kemik erimesine karşı tam koruma sağlamaktadır.

Son olarak yapılan çeşitli araştırmalara göre keçiboynuzu pekmezinin cinsel gücü arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca büyük bir enerji kaynağı da olarak bilinen keçiboynuzu pekmezi sayesinde gün içinde daha çok verim almak mümkün.

newsletter image
Hepiyo'yu seviyor musunuz?

Hepiyo'nun bültenine şimdi abone ol! En yeni kampayalardan ve indirimlerden ilk sizin haberiniz olsun!

Size yalnızca Hepiyo ile ilgili bilgileri göndereceğiz.