menu simgesi Filtrele

Bal Ürünleri

Toplam 2 ürün listelendi

Küçük Boy Organik Kestane Balı
Altın Kaşık
Küçük Boy Organik Kestane Balı 500 gr
₺150
₺200
Organik Kestane Balı
Altın Kaşık
Organik Kestane Balı 1 kg
₺600
₺750

Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?

feedback

Bal

Bal ve çeşitleri, genel olarak kahvaltı tüketimi sırasında her zaman en sevilen besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bal, arıların çiçekli bitkilerin nektarından yaptıkları koyu altın renkli bir sıvıdır. Arılar, nektar toplama ve ardından nektarı yeniden kulanma süreciyle bal üretirler. Daha sonra nektardan su buharlaşarak tükettiğimiz ve bal olarak bildiğimiz malzemeyi üretir. Arılar, bal üretimi işleri sırasında meyveleri, baklagilleri, sebzeleri ve diğer gıda üreten bitkileri tozlaştırarak hayati bir hizmeti yerine getirirler.
Bal, yazılı tarih kadar eskidir ve Sümer ve Babil çivi yazılarında, Hitit kodunda ve Hindistan ve Mısır'ın kutsal yazılarında adı geçen MÖ 2100 yılına kadar uzanır. Adı İngiliz hunisinden gelir ve insanoğlunun kullandığı ilk ve en yaygın tatlandırıcıdır. Bal çok değerliydi ve sıklıkla bir para birimi, haraç veya adak olarak kullanılıyordu. MS 11. yüzyılda, Alman köylüler feodal beylerine bal ve balmumu ile ödeme yaptılar.

Bal çeşitleri nelerdir

Birçok bal çeşidi vardır. Renk, tat , koku ve hatta doku çeşitler arasında büyük farklılıklar gösterecektir. Ayırt edici faktör, arının sık kullandığı çiçek türüdür. Yonca balı, lavanta balından oldukça farklı olacaktır. Diğer bazı çeşitler şunları içerir:

  • kestane
  • Akasya
  • Yonca
  • Portakal Çiçeği
  • Adaçayı
  • Ihlamur

Çok çeşitli bal türleri ile sonuçlanan farklı üretim süreçleri de vardır. Bunlar, ham veya pastörize formlarda sıvı, çırpılmış ve petek içerir.

Depolamak
Bal bozulmayan tek besindir. Direkt güneş ışığı almayan serin bir yerde saklayınız. Orijinal cam (veya plastik) kap en iyisidir. Balınız kristalleşmeye başladıysa fena değil. Kavanozu ılık suya koyun ve balı karıştırın.